Hakkımızda


Yemene Merhamet / İnsanlığa Rahmet Derneği İstanbul’da teşkilatlanarak, tüm dünyadaki ihtiyaç sahibi insanlara insani yardım sunmak amacı ile kurulmuştur. Derneğimiz Türkiye Cumhuriyeti resmi mercilerin onayıyla 34-223-143 ruhsat numarasıyla 26/04/2016 tarihinde kurulmuştur.

VİZYONUMUZ

Tarihimizden devraldığımız umut meşalesinin tüm Müslüman coğrafyalara ulaştırılmasına öncülük etmek

MİSYONUMUZ

Yardıma muhtaç toplumlara yerel ve uluslararası hizmet veren kurumlarla iş birliği yaparak insani yardım hizmeti sunmak

HEDEFLERİMİZ

 1. Yemende dini, ahlaki, tarihi, eğitim, sosyal alanlarda hizmetler sunmak.
 2. Savaş mağduru olan dul, yetim ve yoksullara yardım etmek.
 3. Mültecilere sosyal yardım merkezleri sunarak acil insani ihtiyaçlarını karşılamak.
 4. Çeşitli insani yardım vakıfları ve tesisleri kurmak.
 5. Kadın ve çocuklarla ilgili projeler gerçekleştirmek.
 6. Bilimsel ve sosyal araştırma merkezleri kurarak eğitim hizmetleri sunmak.

YAPTIKLARIMIZ

Dernek başkanı Prof. Dr. Mohammed Hasan Ali Al-Soudi 150’den fazla resmi kurum ve sivil toplum kuruluşuna ziyaret gerçekleştirmiş, 10’dan fazla Türk kanalında Yemen’in insani krizi hakkında konuşmuştur. Bütün bu çabalar sonucunda insani yardım, sağlık ve eğitim alanlarında birçok sosyal sorumluluk projesi hayata geçirilmiştir. Bütün bu faaliyetler çeşitli Türk sivil toplum kuruluşu iş birliğiyle gerçekleştirilmiştir.

 1. Yemen’in farklı bölgelerinde, ana ortağımız olan Al Baraka Gelişim ve Hayır kuruluşuyla birlikte 100’den fazla proje gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda 40’tan fazla Türk derneğinden destek aldık ve projelerimizden 400 binden fazla kişi faydalandı.
 2. Türkiye’de Yemen ve Suriye halkı için 34 ten fazla proje gerçekleştirilmiştir. Bu projeden 50 bin den fazla kişi yararlanmıştır.
 3. İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve ilgili mercilere başvurulduktan sonra İstanbul valisinden Yemen için bağış toplama ruhsatı alınmıştır.
 4. Türkiye ve Yemen’deki resmî kurumlarda derneğimizi tanıtıp, ilişkilerimizi kuvvetlendirecek ağlar oluşturulmuştur. 40 tan fazla Türk Hayır kurumlarıyla ortaklık sağlanmıştır. Çeşitli kurumlarla 26 protokol imzalanmıştır.
 5. 15’den fazla Türk kanalında, gazetelerde, konferanslarda, toplantı ve seminerlerde Yemen sorunu ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.
 6. Yemen’deki kötü insanı koşullar konferanslar, toplantılar ve workshoplarda anlatılarak, Yemen’e Türk heyetinin gidebilmesi kolaylaştırılmıştır. Böylece Yemen’e yardım ulaştırılmasında konusunda büyük katkı sağlanmıştır.
 7. Türkiye’de 150’den fazla resmi kurum ve sivil toplum kuruluşlarına ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Bu kuruluşlar arasında; İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, 10’dan fazla valilik, çeşitli belediyeler ve dernekler bulunmaktadır.
 8. Dernek ve Yemen Yerel Yönetimler Bakanlığı, Yardım Üst Komisyonu Başkanlığı arasında anlaşma imzalandı.
 9. Türkiye’deki Dernek Merkezimizde 2 defa Yemen Hükümetinden gelen resmi heyeti ağırladık. Heyette Yemen Yerel Yönetimler Bakanı, yardım üst komisyonu başkanı ve bakanlar konseyi danışmanı bulunmaktaydı. Resmi heyet, Türkiye dışişleri bakanlığı, Yemen’deki Türk Büyük Elçiliği ve Ankara Yemen konsolosluğuyla koordinasyon sağlanarak karşıladı.
 10. Büyük Türk kuruluşlarıyla ortaklık kurulmuştur. Bu kuruluşların bazıları; AFAD, Kızılay, Aziz Mahmud Hüdai Vakfı’dır.